Saturn

U Svjetskom tjednu svemira, u 8. razredu prezentirani su istraživački radovi učenika. Kroz nekoliko zadnjih objava izdvojili smo najbolje. Ciklus završavamo s predivnim radom učenice Anje Škunca o Saturnu. Tijekom 15 minuta izlaganja Anja je pokazala iznimnu količinu znanja o navedenoj temi te imala potpunu pažnju svih učenika 8. razreda. Kroz svoj rad povezala je stečena znanja klasičnih jezika, fizike, kemije, povijesti, geografije... Izdvajam Anjino kritičko promišljanje : "Ono što mogu zaključiti iz ovog istraživanja je da je Saturn zbilja neobičan planet. Činjenice koje sam saznala vezane uz Saturn dokazuju kakva se igra kemijskih i fizičkih spojeva igra u prostranstvu svemira. Kako je moguće da planet koji je drugi po veličini u Sunčevu sustavu ima najmanju gustoću od svih planeta Sunčeva sustava? Dakle njegova masa premašuje masu naše planete za više od 95 puta, a opet gustoća mu je manja od gustoće vode. Saturn nije jedini planet koji ima prstenove, no ono što možemo zaključiti da su njegovi najpoznatiji. Iako se na fotografijama snimljenima u svemiru čini kao da su prsteni koji okružuju Saturn statični, nipošto to nisu. Oni su sastavljeni od praha i komadića leda. Mogu li živjeti na Saturnu? Zato što je Saturn plinoviti planet, ne bi imala čvrstu površinu na kojoj bi mogla stajati, zato nije moguć život na Saturnu. Moguće je da bismo mogli živjeti na jednom od Saturnovih satelita koji ima čistu površinu, ali ti sateliti nemaju atmosferu pogodnu za disanje. Znanstvenici još uvijek proučavaju koja je uloga plinovitih planeta u našem sustavu. Bez obzira na to što Saturn nije planet pogodan za život, mene je još više zainteresirao. Na YouTube kanalu Nacional Geographica možete pogledati kratki serijal o planetu Saturnu (a i o drugim planetima). Moje istraživanje o Saturnu sigurno neće završiti ovim istraživanjem jer vjerujem da će kroz vrijeme astronomi otkriti još puno zanimljivih činjenica o planetu i njegovim satelitima."

Bravo Anja!