Lutkarska predstava

U mjesecu travnju učenici 5. razreda dobili su novi mjesečni projekt naziva „Lutkarska predstava“. Njihov je zadatak bio osmisliti dramski tekst prema nekoj poznatoj bajci, ali trebali su ga napisati stvaralački, odnosno trebali su promijeniti neki dio. Učenici su imali potpunu slobodu te su mogli promijeniti neke od likova, tijek ili čak sam kraj bajke. Mogli su izabrati hoće li raditi samostalno ili u skupinama te su nakon toga zajedničkim snagama trebali, do određena roka koji im je zadala profesorica, napisati pravi dramski tekst s didaskalijama, dramskim licima i replikama. Nakon što je profesorica odobrila tekst te ih u ponekim detaljima savjetovala, učenici su bili spremni za izradu lutaka i osmišljavanje scenskog prostora. Trebali su voditi računa samo o tome da lutke budu izrađene od jednakog materijala, odnosno ako su se učenici odlučili izraditi lutke od papira, tada su sve lutke trebale biti izrađene u toj tehnici. Napokon je svanuo i dan izvedbe lutkarskih predstava u razredu pred ostalim učenicima i profesoricom. Učenici su pomalo imali tremu, no srećom trema je ubrzo splasnula te smo se svi dobro zabavili. Da ne bi od ovog lijepog iskustva samo petaši imali koristi, odlučili su svoje znanje i vještinu pokazati prvašićima. Učenici 5. razreda ozbiljno su shvatili zadatak te su se još bolje pripremili i potrudili da sve prođe kako treba. Jedna je učenica na početku pripremila prvašiće govoreći im o pravilima ponašanja u kazalištu, no oni su ionako većinu pravila jako dobro znali. Ovakvim načinom učenja i prenošenja znanja svi smo se jako dobro zabavili, a ponešto i naučili, i to ne samo učenici već i učiteljice.

Danijela Ljubas, prof. Hrvatskoga jezika